Produkcja

Optymalizacja kosztów na magazynie. 5 sprawdzonych i uniwersalnych sposobów

Optymalizacja kosztów na magazynie. 5 sprawdzonych i uniwersalnych sposobów
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Aby zapewnić firmie wysokie zyski, warto zadbać o maksymalizację sprzedaży towarów i redukcję kosztów zarządzania przedsiębiorstwem. Optymalizację wydatków warto rozpocząć już od zaplecza, czyli magazynu firmy. Oto 5 sposobów na to, by trwale podnieść jego efektywność i rentowność.

Oświetlenie magazynu

Zwłaszcza dziś rachunki za prąd potrafią pożerać firmowy budżetu. Pierwszym krokiem do ich zredukowania może być wynegocjowanie korzystnej, indywidualnej stawki z dostawcą. Drugi to weryfikacja oświetlenia magazynu.

Najbardziej energooszczędną i trwałą technologią na rynku są żarówki LED. Choć koszt ich zakupu jest wyższy, niż żarówek tradycyjnych, to w długim okresie zwraca się na rachunku za prąd i kosztach konserwacji. LED-y są nie tylko wydajne, ale i bezpieczniejsze dla zdrowia. W redukcję kosztów mogą też pomóc dobre praktyki związane z oszczędzaniem energii elektrycznej, np. wyłączanie zbędnego oświetlenia czy sprzętu w trybie stand-by.

Optymalizacja kosztów ogrzewania

Warto zwrócić uwagę na system ogrzewania oraz współczynnik izolacji termicznej budynku.

Hale magazynowe ogrzewa się najczęściej za pomocą gazu: poprzez promienniki (systemy na podczerwień) lub nagrzewnice gazowe. Wybór urządzeń powinien być dostosowany do rozmiaru magazynu oraz jego asortymentu. Promienniki okazują się bardzo efektywne w ogrzewaniu konkretnych stref. Sprawdzają się w magazynach, gdzie prace skupione są często w jednym konkretnym obszarze. Nagrzewnice mogą szybko ogrzać duże przestrzenie, dlatego sprawdzają się, gdy obiekt wymaga jednorodnego ogrzewania (np. w branży spożywczej).

Istotny wpływ na optymalizację kosztów ma również odpowiednia izolacja termiczna budynku. Im większy współczynnik izolacyjności, tym niższe będą koszty ogrzewania. Inwestycja w porządną izolację sprawi, że obiekt będzie dłużej utrzymywał optymalną temperaturę. Z czasem jej koszt nie tylko się zwróci, ale i zacznie przynosić oszczędności.

Zarządzanie ludźmi

Efektywne zarządzanie pracownikami na magazynie to niezwykle złożony proces. Warto jednak pokrótce wspomnieć, że pomocne w optymalizowaniu jego kosztów mogą się okazać m.in.:

 • ergonomia miejsca pracy,
 • planowanie grafików,
 • optymalizacja czasu pracy: efektywne zarządzanie obsadą, dostosowane do dobowego czy sezonowego zapotrzebowania,
 • stosowanie zasad lean management,
 • rozwiązania automatyzujące prace manualne,
 • wdrożenie systemu do zarządzania magazynem (WMS).

Fot.: elements.envato.com / Pressmaster

Rotacja towarów

Zarządzanie towarem na magazynie to kolejny temat-rzeka. Wśród skutecznych sposobów na oszczędności w tej sferze warto wymienić m.in.:

 • stosowanie rozwiązań eliminujących straty, uszkodzenia czy kradzież towaru (np. chłodnie, klimatyzatory, zabezpieczenia regałów, systemy monitoringu, alarmy itp.);
 • stosowanie się do zasad BHP i ergonomii pracy;
 • działanie zgodnie z zasadą FIFO (First-In-First-Out);
 • efektywne zarządzanie paletami;
 • wprowadzenie procedur związanych z pakowaniem i transportem wewnętrznym;
 • automatyzację procesów magazynowych;
 • wdrożenie nowoczesnych systemów IT usprawniających rotację towarów;

Wynajem nieużytkowanej przestrzeni magazynowej

Pusta i nieużytkowana przestrzeń magazynowa generuje wyłącznie straty. Aby zrekompensować stałe koszty, takie jak czynsz czy rachunki za energię, warto zdecydować się na wynajem hali magazynowej innej firmie. Szybki, wygodny i bezpieczny wynajem takiej przestrzeni (również krótkoterminowy) oferować będzie np. 4SHELF – platforma B2B dedykowana m.in. przedsiębiorcom, którzy chcą zarabiać na pustej przestrzeni magazynowej.

4SHELF jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Osi priorytetowej I: Przedsiębiorcza Polska Wschodnia, Działania 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów, Poddziałania 1.1.2 Rozwój startupów w Polsce Wschodniej Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014-2020.

Zdjęcie główne: elements.envato.com / drazenphoto

 

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*