Automatyka

Czym jest przewiert sterowany? – opis technologii oraz urządzeń

Czym jest przewiert sterowany? – opis technologii oraz urządzeń
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Obecnie, podziemne sieci instalacyjne pełnią ogromną rolę w życiu każdego z nas. Mało kto zdaje sobie w ogóle sprawę z tego, ile kilometrów rurociągów ulokowanych jest pod powierzchnią ziemi. Ich zadaniem jest transport podstawowych mediów, takich jak woda, gaz czy też coraz częściej przewody elektryczne.

Każdego dnia na świecie tworzy się nowe instalacje bądź naprawia stare. Niegdyś wykorzystywano do tego wyłącznie koparki, którymi należało wykopać rów na konkretnym odcinku, a następnie włożyć rurociąg od góry. Wraz z rozwojem infrastruktury, inżynierowie musieli opracować zupełnie inny patent, pozwalający tworzyć nowe sieci rurociągów bez konieczności niszczenia chociażby dróg asfaltowych. Stworzono więc kontrolowane przewierty sterowane, dzięki którym cały proces jest możliwy do wykonania bez konieczności robienia wykopów.

Na czym polega przewiert sterowany?

Przewierty sterowane realizuje się przy użyciu specjalnej maszyny oraz technologii HDD. Jak wspomnieliśmy wcześniej, tego typu czynności są przeznaczone najczęściej dla sieci wodociągowych, gazowych, energetycznych oraz ciepłowniczych. Przy posiadaniu zaawansowanego sprzętu w postaci wiertnicy, cały proces wydaje się być mało skomplikowany. Składa się z trzech etapów, a dokładniej z:

  • Wiercenia wstępnego – to proces polegający na ustaleniu i pierwotnym zapoczątkowaniu osi rurociągu, z uwzględnieniem odpowiedniego kąta wejściowego. Wiertnica pokonuje całkowity dystans z podstawowym wiertłem.
  • Wiercenia głównego – realizacja przewiertu przy użyciu specjalnej głowicy pilotującej, którą montuje się po ukończonym etapie wiercenia wstępnego na miejscu docelowym. Maszyna wykonuje tym samym ruch powrotny.
  • Wciągania rurociągu – praca wykonywana w tym samym czasie, co wiercenie główne. Tuż po montażu głowicy, operatorzy dołączają do niej rurociąg na odpowiednich zaczepach. Przy rozwiercaniu większego otworu w ziemi rurociąg od razu wsuwany jest na swoje miejsce, a głowica zmierza w kierunku wiertnicy.

Zalety przewiertów sterowanych

Wszystkie horyzontalne przewierty sterowane wymagają dwóch operatorów – jednego z pilotem, a drugiego znajdującego się przy maszynie. Nie ma więc potrzeby angażowania ogromnej liczby personelu, a także kilku koparek. To przekłada się na minimalizację kosztów zarówno pod kątem pracowników, jak i energii zużytej na sprzęt.

Wiele instalacji i rurociągów przecina się obecnie z drogami. Przy ich renowacji metodą wykopową, konieczne jest niestety zamykanie dróg i skuwanie asfaltu. W czasie realizacji horyzontalnych przewiertów sterowanych takiego problemu nie ma, a prace mogą odbywać się przy ciągłym ruchu kierowców. Dodatkowo, roboty związane z metodami wykopowymi mogą ciągnąć się nawet miesiącami. Przewierty sterowane wykonuje się w zależności od długości odcinka maksymalnie kilka dni. Ciężko obecnie o lepszą alternatywę dla czynności, jakimi są tworzenie oraz renowacja sieci rurociągowych. Dlatego też, zaleca się wybór wyłącznie sprawdzonych specjalistów z tego zakresu, którzy dysponują solidnymi wiertnicami i mogą uporać się z danym zleceniem w kilka dni.

Zdjęcie: elements.envato.com / halfpoint

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*