Automatyka

Home assistant, czyli zaawansowana automatyka domowa

Home assistant, czyli zaawansowana automatyka domowa
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Home Assistant to określenie dotyczące darmowego i otwartego oprogramowania, które sprawdza się w kontrolowaniu urządzeń używanych w domu. 

Asystent domowy, bo tak również nazywa się tę technologię, został zaprojektowany po to, aby centralnie kontrolować inteligentne urządzenia domowego użytku z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Co jeszcze warto wiedzieć na temat zaawansowanej automatyki domowej? Sprawdź sam!

Obsługa Home Assistant – na czym polega?

Funkcjami Home Assistant można zarządzać z poziomu internetowego interfejsu użytkownika. Nadają się do tego aplikacje systemów Android oraz iOS. Poszczególne systemy mogą być obsługiwane również za pomocą poleceń głosowych – do takich programów zalicza się Google Assistant, Amazon Alexa czy Siri.

Home Assistant – charakterystyka

Home Assistant charakteryzuje się tym, że nie jest fizycznym urządzeniem, a rodzajem oprogramowania. Spełnia funkcję centralnego systemu sterowania automatyką domową – potoczna nazwa tego typu technologii to Smart Home.

Można powiedzieć, że Smart Home to „szczebel wyżej” w porównaniu z Assistant. Dzieje się tak ze względu na to, iż bardziej zaawansowana technologia łączy wszystkie urządzenia, oprogramowania, aplikacje i usługi związane z użytkowaniem domu. Dotyczy to nie tylko urządzeń RTV/AGD, ale także systemu cieplnego, energetycznego czy alarmowego.

Przez jakie urządzenia i oprogramowanie jest wspierany system?

Home Assistant to funkcja wspierana przez większość urządzeń. Z tego powodu może być instalowana na wielu platformach. Mogą to być na przykład komputery jednopłytkowe: Hardkemel ODROID, Raspberry Pi, Asus Tinkerboard czy Intel NUC. 

Do tej grupy zaliczają się też znacznie częściej używane urządzenia, czyli komputery, tablety, smartfony czy inne artykuły obsługujące systemy Windows, macOS czy Linux. Home Assistant można sterować również z poziomu maszyn wirtualnych.

Czym można sterować z poziomu Home Assistant?

Home Assistant działa jak centralny hub kontrolera inteligentnego domu. Łączy różne urządzenia i usługi w jednym miejscu. System oparty na regułach znanych z automatyzacji umożliwia tworzenie niestandardowych procedur, które są oparte na zdarzeniach wyzwalających, czyli warunkach i działaniach.

Umożliwia to sterowanie m.in. alarmami bezpieczeństwa i monitoringiem wideo, a także monitorowanie stanu energii. Dzięki temu możliwa jest jeszcze większa automatyzacja procesów zachodzących w nieruchomościach, odpowiadających za bezpieczeństwo, a także komfort ich użytkowania.

Bezpieczeństwo w sieci

Home Assistant to bezpieczne oprogramowanie. Domyślnie nie można z niego korzystać zdalnie. Dane są przechowywane wyłącznie na urządzeniach użytkowników, a żeby użyć konta, należy przejść najpierw procedurę dwuskładnikowego uwierzytelniania. Wzmacnia to ochronę i zapewnia bezpieczeństwo użytkownika nawet w sytuacji, gdy atakujący zna jego hasła.

Czy warto skorzystać z Home Assistant?

Jeżeli ktoś ma możliwość użycia Home Assistant, to można mu tylko polecić ten wybór. Oprogramowanie idealnie nadaje się do sterowania wszystkimi urządzeniami podłączonymi do sieci w domu czy budynku o innej specyfikacji.

Home Assistant jest sposobem na zaoszczędzenie pieniędzy. Sterując oprogramowanie z praktycznie dowolnego miejsca, jeśli wcześniej uzyskało się dostęp do aplikacji, można włączać i wyłączać urządzenia elektroniczne czy ogrzewanie.

Zdj. główne: Kevin Bhagat/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*